Auto reviews

Sofer Transport Persoane CPI PDF Imprimare Email
 
 ATESTAT CONDUCATORI AUTO CARE EFECTUEAZA
TRANSPORT RUTIER PUBLIC DE PERSOANE  (CPI)
 
CPC = categ. D obtinută inainte de 09.09.2008
Conditii:
Acest tip de atestat se adreseaza conducatorilor auto care detin permis de conducere categoria D obtinuta dupa data de 09.09.2008     
Acte necesare inscrierii:
  • copie buletin si permis de conducere (categoria D) aflat in perioada de valabilitate;
  • doua dosare cu sina;
  • fisa tip inscriere.

Tariful este de 350 de lei (pregatirea teoretica si examenul teoretic) si 250 de lei ( taxa de examinare, combustibilul si o sedinta suplimentara)  si se poate plati in rate, cu minimum 100 lei avans la inscriere.
 Pasii pe care trebuie sa-i parcurgeti pentru obtinerea atestatului de transport persoane  sunt urmatorii:

  • Inscrierea la cursuri cu un avans minim de 100 de lei - se competeaza cererea de inscriere si se incheie contractul de scolarizare. Tot atunci primiti suportul de curs gratuit, si este bine sa-l studiati pana ce incep cursurile.
  • Participarea la cursul organizat -cursul dureaza o saptamana si de desfasoara la sediul scolii noastre.

EXAMEN :

Candidatii care doresc obtinerea atestatului de transport persoane vor sustine examen teoretic si examen practic.     

Proba teoretica se va sustine de doua ori pe luna ( sambata ) , pe calculator, in functie de datele de examinare stabilite de catre ARR. Ora la care se va desfasura examenul va fi transmisa vineri, inainte de examen catre cursanti.
 Examenul teoretic este format din doua probe : un set de 70 de intrebari care cuprinde 40 de intrebari tip grila si 30 de intrebari cu raspuns direct si 6 studii de caz.

 Candidatul este considerat admis daca a raspuns corect la cel putin 70% din intrebari si a obtinut minimum 70% din punctajul maxim cumulat al studiilor de caz.
 Proba practica se va sustine lunar in functie de programarile facute de catre A.R.R., in cel mult 30 de zile de la promovarea examenului teoretic.
 Proba practica este destinata evaluarii pregatirii cu privire la conducerea rationala bazata pe reguli de siguranta ; aceasta proba are loc, pe cat posibil, pe drumuri situate in afara zonelor construite, pe drumuri expres , precum si pe toate tipurile de drumuri publice urbane, acestea trebuind sa prezinte diferite tipuri de dificultati pe care un conducator auto le poate intalni.

  Pentru a fi admisi la examenul de obtinere a CPI, candidatii trebuie sa fie declarati admisi atat la examenul teoretic cat si la examenul practic.
 Rezultatele la examen se vor afla in aceeasi zi dupa ora 16.00. Dupa ce veti fi declarat admis va trebui sa achitati in contul ARR RO37TREZ3065025XXX000325, Banca Trezoreria Galati, cod fiscal : 12059648,  o chitanta de 64 de lei / eliberare atestat .Cu o copie dupa cartea de identitate, permisul de conducere ,o fotografie tip buletin si chitanta platita va veti prezenta la ARR Galati pentru a va ridica atestatul.
IMPORTANT! Nu puteti intra in examen fara buletin si permis de conducere sau daca nu aveti toate actele necesare la dosar!